Оцінка ефективності роботи світлових приладів
18 червня 2019
/
Світлова ефективність як основа для оцінки світильника (і постачальника)

Не обов'язково бути експертом в світлотехніці, щоб підстрахувати вибір обладнання від своїх помилок і несумлінних дій деяких постачальників. Досить правильно ставити запитання і розуміти, наскільки варіанти відповідей збігаються з вашими вимогами.
Отже, припустимо, що ви вже визначилися з типом світильників і орієнтовними характеристиками. Черга за вибором конкретних моделей і постачальників серед сотень (без перебільшення) варіантів.

На що ж звернути увагу в першу чергу? І які показники вважати прийнятними?

При спілкуванні з клієнтами ми часто зустрічаємо спрощену думку про те, що споживана електроприладом потужність є основною і достатньою характеристикою для його оцінки. Чим потужніше, тим краще: голосніше, яскравіше, та й взагалі крутіше.
Звичайно, зв'язок між спожитою потужністю і тим, що отримуємо на виході, очевидна. Цілком можна використовувати її, як базовий параметр для подальшої оцінки.

Але якщо вам важливий практичний результат, а не рекламний опис, то обгрунтований вибір освітлювальних приладів починається зі з'ясування світлової ефективності та ії 3-х ключових компонентів

З технічної точки зору, основне завдання світильника трансформувати спожиту електроенергію в світловий потік. Тобто задану кількість світла, що вимірюється в люменах (лм). Давайте розберемо етапи цієї трансформації, основні чинники і втрати, що визначають ефективність світильника.

Перший компонент, куди потрапляє електроенергія — це драйвер.

Електронний пристрій, який переводить напругу і силу струму із електромережі до значень, необхідних для стабільної роботи світлодіода (також як і люмінесцентні лампи, його не можна безпосередньо підключити до мережі змінного струму). Нормальні втрати потужності на цьому етапі становлять близько 5% для хороших драйверів. Якщо ж виробник заощадив на якості компонентів і складності схеми, то і 20% втрат не межа. Крім того, на поганому драйвері, будь-який світлодіод не видасть оптимальних для себе показників світимості. І може відмовити в будь-який момент.

Далі, живлення подається безпосердньо на світлодіод.

Тут основним показником якості є світловіддача — відношення випромінюваного світлового потоку до споживаної потужності (лм/Вт). На даний момент стандартом є 120-150 лм/Вт для більшості комерційних зразків. Хоча ще 5 років тому, на зорі світлодіодного освітлення, і 60-70 лм/Вт можна було вважати хорошим показником. Так що технології виробництва активно розвиваються, і лабораторні зразки світлодіодів вже видають понад 200 лм/Вт. Для порівняння, світловіддача звичайної лампи розжарювання — 10 лм/Вт.

Але повернемося до конструктиву світильника. Драйвер перетворив електроенергію, подав її на світлодіод, світлодіод випромінює певну кількість світла. Що заважає прямо зараз виміряти світловий потік і порахувати ефективність світильника в цілому? На жаль, багатьом "фахівцям" в Україні нічого. І клієнтам вони показують "на папері" світловіддачу, до якої інженерам Philips Lighting, Osram або Zumtobel ще декіклька років наполегливої праці.

Насправді ж, наступним елементом світильника є оптика.

По-перше, вона збирає і концентрує світло в заданому напрямку. Це особливо важливо для трекових світильників, тому що дозволяє підсвітити безпосередньо товар і зробити його яскравим і привабливим. А не розсіювати світло на підлогу, стіни, стелю та взагалі на все навколо.

Вона може бути виконана у вигляді дзеркального рефлектора, працюючи за принципом перевідбивання світла. Або у вигляді лінзи, фокусує промінь світла необхідним чином. І, звичайно ж, оптична частина, це ще одне джерело втрат: 20-25% для рефлекторної і близько 10% для лінзи.

Ці 3 фактори і визначають світлову ефективність.

Не всі компанії-продавці розраховують її правильно. А більшість так і просто перепродують готові світильники рівня "1$ за відро", привезені з далекої китайській провінції. І не завжди чесно показують характеристики, заявлені виробником. Не кажучи вже про тестування в акредитованих світлотехнічних лабораторіях України (з отриманням відповідних сертифікатів). Що, втім, не заважає оголосити себе міжнародною корпорацією зі штаб квартирою в США чи Німеччині.

Деякі зразки світильників з хорошими показниками світлової ефективності можна подивитися в нашому каталозі. Або замовити безпосередньо у нас.

Залишилися питання?

Замовити дзвінок

Замовити товар

Получить консультацию